Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

ogrenci-yardim-parasi-nasil-alinir

Öğrenciler için devlet yardımı, ülkemizdeki öğrenci nüfusu göz önünde bulundurulduğunda çok yararlı bir uygulamadır. Çoğunluğu üniversite öğrencisi olan milyonlarca öğrenci, eğitimlerini devam ettirmek için gereken maddi imkânı bulamamaktadır. Sırf maddi yetersizlik yüzünden eğitimlerini aksatan veya yarıda kesmek zorunda kalan hatırı sayılır bir öğrenci grubu da yer almaktadır.

Bu nedenle, devletin öğrencilerin eğitimini finanse edecek yardımlarda bulunması son derece önemlidir. Ailenin gelir durumunun yetersizliği nedeniyle okumakta zorlanan öğrenciler, devletten aldıkları burslar ve yardımlarla eğitimlerine devam edebilmektedir. Bugün sizlere, bu eğitim burslarının neler olduğunu ve hangi şartlarda yararlanılabileceğinden bahsedeceğiz.

Hangi Kurum ve Kuruluşlar Öğrencilere Yardım Parası Vermektedir?

Öğrencilere yardım parası veren kurum ve kuruluşları bilmek, öğrencilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede, ihtiyaç olduğu takdirde irtibat kuracağı kurumu bilerek kısa sürede ihtiyacınız giderebilir. Günümüzde öğrencilere yardım parası veren kamu veya özel kişi ve kurumlar şu şekildedir:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs ve Kredi Destekleri,
 • Başarılı öğrenciler tarafından okudukları okullardan verilen burs destekleri,
 • Bölgesel vakıf ve dernek bursları,
 • Ticaret kuruluşları tarafından verilen burs yardımları,
 • İş adamları ve holdingler tarafından verilen gönüllü eğitim bursları,
 • Hayırsever vatandaşlar tarafından verilen gönüllü eğitim yardımları,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı

Bu gibi kişi ve kurumlara başvurarak kısa sürede eğitim yardımlarından yararlanabilirsiniz. Bunun için, kişi ve kurumların belirlediği şartlara sahip olmanız yeterlidir. Şimdi de, sahip olmanız gereken şartların neler olduğuna değinelim.

Öğrenciye Yardım Parası Almak İçin Sahip Olmanız Gereken Şartlar Nelerdir?

Kurumların verdiği öğrenciye yardım parasından yararlanmak için yapmanız gereken, kurumların belirlediği belgelerle başvuru yapmaktır. Bunun için, başvurmak istediğiniz kurumun talep ettiği belgelerden haberdar olmanız ve başvuru gerekliliklerini kaçırmamanız gerekmektedir. Öğrenciler için en avantajlı burs imkânlarını sunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın öğrencilerden talep ettiği başvuru belgeleri sırasıyla şu şekildedir:

 • Öğrencinin okuduğu kurumdan alınmış güncel bir öğrenim belgesi,
 • Veli tarafından da imzalanan ve öğrenci yardımı almak istediğini belirten bir başvuru dilekçesi,
 • Velinin ve yardım almak isteyen öğrencinin birer adet nüfus cüzdanı fotokopileri,
 • Eğer kurum tarafından özel olarak talep edilmişse, gelir tespit belgesi

Belirtilen belgelerle Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’na başvurarak eğitim bursu almaya hak kazanabilirsiniz. Okul yardım parası nasıl alınır diye merak edenler için, başvurunuz tamamlandıktan sonra durumunuz vakıf tarafından değerlendirilir ve olumlu bir sonuç çıkarsa size geri dönüş yapılır.

Öğrenciye Yardım Parası Ne Kadardır?

Eğer öğrenciyseniz, alacağınız yardım parası kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Hatta alacağınız para, öğretimin hangi kademesinde bulunduğunuza göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin, devletin üniversite öğrencilerine verdiği para yardımı, lise veya ilkokul seviyelerinde okuyan öğrencilere göre fazladır.

Bunun takibi yapmak için, eğitim bursu alacağınız kuruma danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Devlet tarafından okul öncesi eğitimi gören çocuklara verilen yardım parası güncel haliyle aylık 456 Türk Lirasıdır. Bu miktar, ilköğretim öğrencileri için aylık 684 Türk Lirası, Lise öğrencileri için aylık 730 Türk Lirası ve üniversite öğrencileri için aylık 821 Türk Lirasıdır.

Lise öğrencilerine para yardımı yapan çok fazla kurum ve kuruluş yoktur. Bu nedenle lise öğrencileri için bu devlet yardımı iyi değerlendirilmelidir. Üniversite öğrencileri, kamu ve özel birçok dernek ve vakıftan eğitim desteği için yararlanabilir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir