Salma Tavukçuluk Kredisi

salma-tavukculuk-kredisi

Salma tavukçuluk desteği, hayvanların doğal ortamlarda yetişerek daha verimli ürünler alınmasını sağlamak için verilmektedir. Organik yumurta elde etmek, geçmiş yıllara göre daha önemli bir konu haline geldi. Yumurta üzerinde bulunan seri numaralardan, tavuğun hangi koşullar altında yumurtladığını gören tüketiciler, organik yumurtalar yemek istiyor. Bunun için de salma tavukçuluk git gide değerleniyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Kırsal Kalkınma Kurumu, Kalkınma Ajansları, Tarım Kooperatifleri gibi kuruluşlar, bu alana yatırım yapmak isteyen girişimcilere destek veriyor.

Salma Tavukçuluk Yapmak İçin Gerekenler:

Salma tavukçuluk nasıl yapılır sorusunun cevabı, çoğunlukla beslenme ve kümes koşullarından geçmektedir. Salma tavukçuluk yapmak için her metrekareye 6 tavuk koyulmalıdır. Her 100 tavuk için 16 kümes gerekmektedir. Kümesin ölçüleri de tavukların barınması için ideal boyutlarda olmalıdır. Kümeslerde pencere olmalı ve pencereler güney yönüne bakmalıdır.

Salma Tavukçuluk Desteği Almak İçin Neler Yapılmalıdır:

Birçok kurumun desteklediği salma tavukçuluk işi, oldukça karlı bir yatırımdır. Bu yatırımı gerçekleştirecek girişimcilere, devlet desteği imkanı da verilmiştir. Ancak bu imkandan faydalanılabilmesi için, yetiştiricilik yapılan ortamda bazı şartların gerçekleşmesi gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Her tavuk için en az 10 cm ayrılmalıdır.
 • Doğrusal yemliklerin her biri için 4 cm ayrılmalıdır.
 • Her yedi tavuğa bir folluk düşmelidir.
 • Folluklar grup halinde kullanılacaksa, 120 tavuk için 1 metrekare folluk yapılmalıdır.

Ziraat Bankasından Kredi Desteği Nasıl Alınır?

Salma tavukçuluk yapmak isteyenler, Ziraat Bankası’ndan uygun faizli krediler çekebilmektedir. Ziraat Bankası bu kredi tipini, damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak tanımlamaktadır. Bu krediden faydalanabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanır:

 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 7.500 adet,
 • Bıldırcın kaz ve ördek yetiştiriciliğinde 2.500 adet,
 • Etlik piliç yetiştiriciliğinde 10.000 adet,
 • Devekuşu yetiştiriciliğinde 50 adet ve üzeri hayvan beslenecek olması şartı getirilmiştir.

Ziraat Bankası’yla kredi anlaşması yapmadan evvel, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerini ziyaret ederek şartları iyi öğrenirseniz, çok daha uygun faizli uzun vadeli kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Salma tavukçuluk maliyeti ise 2000 tavuklu bir çiftlik için ortalama 130.000 TL değerinde olacaktır.

Kredi Başvurusunda Gereken Belgeler:

Salma tavukçuluk yapmak için kredi çekmek istiyorsanız birçok bankayla görüşebilirsiniz. Ancak size en uygun faiz oranını ve en uzun vadeyi Ziraat Bankası verecektir. Devlet sermayeli bir banka olduğu için, Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisini desteklemektedir. Ziraat Bankası’na yapacağınız salma tavukçuluk için gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kimlik belgesi
 • Çiftçi Belgesi (ÇKS)
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren bir işletmeyseniz, bilançonun son 3 ayını gösteren gelir tablosu
 • Tarımsal işletmeyi teşvik eden belgeler (tapu kaydı vb.)
 • Krediye karşılık teminat olarak gösterilecek şeylerin belgesi

Bu belgeleri yanınızda götürerek, salma tavukçuluk için kredi almanız mümkün olacaktır. Başvurunuzu Ziraat Bankası’na yapmak istemezseniz, diğer tercih edilen yerlere yapmanız önerilir. Bu yerler:

 • Devlet kuruluşlarının veya Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın kredileri

KOSGEB Salma Tavukçuluğa Destek Veriyor Mu?

Birçok girişimcilik alanına destek veren KOSGEB, salma tavukçuluğa destek vermiyor. Bunun sebebi, KOSGEB’in hayvan üretimine destek vermemesidir. Bunun yerine, hayvan etlerinin kesilmesi, paketlenmesi gibi konulara destek vermektedir. KOSGEB’e başvurarak tavuk çiftliğiniz için kredi talebinde bulunmak isterseniz, bu desteği yalnızca kesim, paketleme, hazırlama gibi aşamalar için kullanmanız gerekecektir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir