Seyyar Satıcılık için Gerekli Belgeler Nasıl Alınır?

seyyar-saticilik-icin-gerekli-belgeler-nereden-alinir

Seyyar satıcı olmak içi gerekli belgeleri nasıl alırız? Günümüzün de seyyar satıcılığa başlamayı düşünenler çoğu sefer gerekli izinleri almadığından ya da yanlış izinler aldığından işlerini yaparken cezalara çarptırılıyor ya da ruhsatları iptal ediliyor. Öncelikle seyyar satıcılık ruhsatı ile pazarda tezgâh açma ruhsatları farklı belgelerdir.

Birbirlerinin yerine kullanılamazlar. İki meslek birbirine çok benzese de yönetmelikte farklı alanlarda değerlendirildiklerinden belediye iki mesleğe de farklı ruhsatlar veriyor. Eğer pazarcılık ruhsatı ile sokakta tezgâh açar ve seyyar satıcılık yaparsanız 2019 itibari ile belediyenin zabıta ekipleri tarafında sizlere 124 TL para cezası kesilebilir. Peki, cezalara maruz kalmamak için seyyar tezgâh ruhsatı nasıl alınır?

Seyyar Satıcılık İçin Gerekli Belgeler

İkamet ettiğimiz bölgenin belediyesine ruhsat başvurusu yapmaya gitmeden önce gerekli belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Hazırlanması gereken belgeler;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Bulaşıcı herhangi bir hastalığın olmadığına dair doktor raporu
 • Gıda üretim izni belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan gelirinizin bulunmadığını gösteren belge
 • Vergi dairesinde vergi mükellefi olunmadığına dair belge

Tüm bu belgelerin dışında belediyelerde istenen bazı belgeler değişiklik gösterebilir. Gıda üretim ve gıda sicil belgesi de gıda üzerine bir satış yapmayacaksanız sizin için gerekli değildir.

Seyyar Satıcı Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Seyyar satıcılık için gerekli belgeleri topladığımıza göre bu işi seyyar satıcılık kanununa uygun olarak yapabilmemiz için artık belediyeden izin almamız gerekiyor.

Gerekli belgeleri belediyeye teslim ediyoruz ve ardından onay sürecini bekliyoruz. Onaylanan ya da reddedilen başvuru sonucumuza göre belediyeye tekrar gidiyoruz. Eğer başvurumuz onaylanmış ise belediye tarafından önceden belirlenmiş alanlarda satış yapmaya başlayabiliriz. Tabii satıştan önce kurallar bildiriliyor ve yapılacak işe göre sizlere tezgâh ya da seyyar satış arabası sağlanıyor. Belediyenin o bölge de seyyar satıcılar için belirlediği bir kıyafet varsa o da size veriliyor.

Seyyar Satıcılıkta Uyulması Gerekenler Kurallar

Başvurumuzdan olumlu sonuç elde ettiğimize göre artık satışlarımıza başlayabiliriz. Tabii, seyyar satıcılarında çalışırken uyması gereken kurallar var. Bu kurallar;

 • Tahsis edilen tezgâh ya da seyyar satış arabası üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
 • Belediye tarafında bölgede ki seyyar satıcılar için belirlenmiş bir kıyafet var ise bu kıyafet giyilmeden satış yapılmamalıdır.
 • Yüksek sesle bağırarak ve çevrenizde ki kişilere rahatsızlık verecek hareketler sergilenerek satış yapılmamalıdır.
 • Satışlarda eğer bir gıda ürünü satılıyorsa belediye tarafında belirlenen paketleme mevzuatlarına uyulmalıdır.
 • Ruhsat alınan sektör dışında tezgâh ya da seyyar satış arabasında başka ürün satılmamalıdır.
 • Tahsis edilen aracın kira bedeli ve elde ettiğimiz kazancın vergisi belediyeye ödenmelidir.
 • Çalışma saatlerine ve yerlerine uyulması satışın yasak olduğu bölgeler ve saatlerde satış yapılmaması gerekmektedir.
 • Satışı yapılan ürünlerin fiyatları tezgâhta müşterinin görebileceği şekilde bulunmalıdır.
 • Tahsis edilen tezgâhın ya da seyyar satış arabasının dışına ve kaldırıma ürün koyulmamalıdır.

Yukarıda belirtilen kurallara uyulmaması durumunda belediye zabıta ekipleri tarafında sizlere cezalar kesilebilir ya da ruhsatınıza el koyulabilir.

Diğer Seyyar Satıcılık Türleri

Seyyar satıcılar için temel olan bu çalışma metodunun dışında da çalışma şekilleri vardır. Örneğin bazı seyyar satıcılar sabit iken bazıları gezerek satış yapabilirler. Bunun için belediyeden farklı bir izin gereklidir.

Kendi minibüslerinde satış yapan seyyar köfteci ve seyyar pilavcı türü satış yapan seyyar satıcılarda mevcuttur. Bu tür çalışan seyyar satıcılar belediyeye araç kirası ödemezler. Sadece satış yapmak için izin almaları gerekmektedir. Yukarıda belirtilen kuralların bazılarına bu seyyar satıcılarında uyması zorunludur.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir