SMS İle Emeklilik Öğrenme Nasıl Olur?

sms-ile-emeklilik-ogrenme-nasil-olur-png

Emeklilik zamanını öğrenmenin farklı yolları olsa da biz sizler için SMS ile Emeklili Öğrenme Nasıl Olur ondan bahsedeceğiz. Sosyal Güvenlik Kurumun en sık karşılaşmış olduğu sorulardan biri de kişilerin ne vakit emekli olacakları ile alakalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik hesaplama yöntemlerini açık ve prim sayısı belirli bir şekilde tüm vatandaşlara sunmaktadır. Fakat buna rağmen emekliliği ve primi hakkında net bilgi almak isteyen kişiler adına Sosyal Güvenlik Kurumu SMS ile bilgilendirme kolaylığını sağlamıştır.

Bu bağlamda kurum tarafından belirlenmiş olan numaraya belirli kodlar yani kelimeler girerek SMS atmak gerekiyor. Sonrasında ise atılan SMS için cevap verilmesi kurum tarafından çok hızlı bir şekilde sağlanıyor. Peki, SMS içeriği nelerden oluşuyor ve kişilerin bu SMS sonrasında merak etmiş oldukları hangi sorular cevap buluyor, bir inceleyelim.

SMS İçeriği Nedir?

İlk olarak her emeklilik adayının bilmeyi tercih ettiği emeklilik yaşı hakkında kurum tarafından bilgi veriliyor. Yani; şuan kaç yaşında olduğunuz ve buna göre kaç yıl, hangi kaç yaşta emekli olacağınız konusu hakkında detaylıca bilgi alırsınız. Sonrasındaki konu ise emekli olmak adına kaç günlük prim ödemesi eksiği kaldığı ile alakalıdır. Yani şöyle ki; SMS cevabında alacağınız bir diğer bilgi akışı ise; eksik kalan yani yatırılması gereken primleri ile alakalıdır. Sonrasında ise; kaç yıl sonra sigortalı olacağınız ve bu konu ile alakalı olarak kurum adına tamamlamanız gereken eksiklikleri de SMS yolu ile edinebilirsiniz.

SMS Hizmetinden Nasıl Faydalanılır?

SGK, SMS hizmetinden yararlanmak isteyen bireylerin izlemeleri gereken adımlardan da bu başlık altında bahsedelim. İlk olarak cep telefonunuzun Kısa Mesaj kısmına büyük harf ile ‘ N ‘ yazmanız gerekiyor. Sonrasında ise; bir boşluk bırakmanız ve ardından da TC kimlik numaranızı yazmanız gerekiyor. Ardından ise; işe giriş tarihlerinizi belirtmeniz şartı var. Ancak bu belirtme; gün, ay ve yıl şeklinde olmak zorundadır. Son olarak ise; hangi emeklilik sisteminden yararlanacağınızı kodlama şeklinde belirtmeniz gerekiyor. Bu kodlama; 4A, 4B, 4C seçeneklerinden birini içeriyor olmalı. Tüm bu yazmanız gereken bilgileri büyük olarak ve tek satırda; boşluklar bırakacak şekilde tamamlamanız gerekiyor. Son olarak ise; yazdığınız bilgileri 5502 nolu numaraya gönderiyoruz.

Tüm bunların yanı sıra sosyal güvenlik kurumuna göndereceğiniz her SMS 1 TL olarak ücretlendirilmektedir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir