Süt Emzirme Parası Nasıl Alınır

sut-emzirme-parasi-nasil-alinir

Süt parası Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan kadınlara verilmektedir. Kadınlara verilen doğum izni, doğum ödeneği ve süt emzirme ödeneği gibi birçok devlet destekli yardım bulunmaktadır. Sigortalı çalışan kadını mağdur etmemek ve desteklemek amacı ile yapılan bir yardımdır.

Emzirme Ödeneği Nedir?

Emzirme ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı çalışan anne adaylarına verilen bir yardımdır. Sosyal sigortalar kapsamında yapılan bu yardıma süt parası, emzirme ödeneği ve süt emzirme gibi isimler ile bahsedilmektedir. Doğum yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının eşlerine verilmektedir.

Süt Emzirme Parasını Kimler Alabilir?

Süt emzirme parasını kimler alabilir; yeni anne adaylarını destekleyen devlet anne adaylarına birçok ödenek vermektedir. Sigortalı olarak çalışan kadın ve erkeklere verilmektedir. Kadının sigortalı olarak çalışma zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer eşi Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında hali hazırda sigortalı bir işte çalışıyor ise devlet tarafından doğum yardımları yine yapılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarafından doğum yapan vatandaşlara yardım etmek amaçlanmaktadır.

2019 Süt Parası Ne Kadar?

Süt parası ne kadar 2019 yılında merak edenler için süt parası düzenli aralıklar ile arttırılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun Yönetim Kurulu tarafından karar verilen ödenek miktarı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafınca onaylandıktan sonra halka duyurulmaktadır. Halka duyurulan ücret miktarı ise yeni süt parası üst limitidir. 2019 yılında süt parası 149,00 Türk Lirası olarak kararlaştırılmıştır.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Süt parası başvurusu yapmak isteyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne şahsen giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak olan başvuruda öncelikle başvuru dilekçesi yazılması gerekmektedir. Bu başvuru dilekçesi ile il ya da ilçe Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilerek başvuru yapılabilir. Başvuru yapılacak Sosyal Güvenlik Kurumunu iş yerinin bağlı olduğu müdürlük olması zorunludur. Süt başvurusu için diğer gerekli belgeler şu şekildedir;

  • Kimlik fotokopisi ile vatandaşlık numarası gerekmektedir.
  • Dilekçeye ek olarak çocuğu doğum belgesi gerekmektedir. Doğum belgesinde çocuğun doğum bilgileri yer almaktadır. (Doğum yeri, doğum tarihi gibi bilgiler)

Süt Parası Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Süt parası başvuru dilekçesi yazacak olan kişiler için örnek dilekçe metni şu şekildedir;

  • Doğan çocuğun doğum tarihini belirterek tarafınıza emzirme ödeneği verilmesini istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.
  • Sağ alt köşeye dilekçe tarihi, adınız, soyadınız ve altına da imzanızı atmanız gerekiyor.
  • Sağ alt köşeye ise; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ya da Sosyal Güvenlik Kurumu sicil numarasının yazılması gerekmektedir.
  • Gerekli bilgilerin ardından iletişim bilgilerinizi yazmalısınız. Adres ve telefon bilgilerinizi yazdıktan sonra dilekçeyi imzalayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Süt Parası Kaç Ay Boyunca Alınır?

Süt parası kaç kere alınabilir; süt parası sigortalı kadınlara 1 kere verilmekte olan bir yardım türüdür. Süt parası almak için tekrar başvuru yapamazsınız. Yeni doğan çocuk için bir defaya mahsus olarak verilen süt parası yardımı genellikle ilk çocuğa verilmektedir. Fakat ilk çocuk için başvuru yapmayan kişiler ikinci çocukları için başvuru yapabilirler.

Süt Parası Nasıl Sorgulanır?

Süt parası sorgulaması yapmak isteyen kişiler e- Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir. E- Devlet Kapısı hizmetine kimlik numaranız ve e- devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra arama kısmına süt parası sorgulama yazarak ilgili sonuca ulaşabilirsiniz. E-Devlet şifresiniz yok ise PTT şubelerine giderek e- Devlet şifresi talebinde bulunabilir ve 2 Türk Lirası karşılığında şifreyi satın alabilirsiniz. Bu şifre ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz gerekiyor.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir