Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması

Tarım-Kredi-Kooperatifi-Borç-Yapılandırması

Tarım kredi kooperatifi borçları affı, hükümet tarafından çiftçilere sunuldu. Peki, buradan sonra ne yapılması gerekir, başvuru şartları nelerdir ve daha fazlası makalemizin devamında.

Yapılacak olan yapılandırma da cari faiz oranı kullanılacaktır. Cari faiz oranının yarısını hükümet ödeyecektir. Yani, çiftçiler cari faizin yarısını ödeyeceklerdir. Örnek: Cari faiz %10 olarak kabul edilir ise çiftçinin ödeyeceği cari faiz oranı %5’lik kısım olacaktır.

Aynı zamanda borç yapılandırmasından ayrı olarak, borç erteleme imkanı da çiftçiye verilecektir. Borcunu ödeyemeyen çiftçi, ödeyebileceği tarihi bildirdiği zaman, yapılandırılacak olan ödemeler bu tarihe göre düzenlenecektir.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Kredisine Nasıl ve Nereye Başvurulur?

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırma başvuru işlemleri için en yakın kooperatiflere veya Ziraat Bankası şubelerine gidilerek işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Bu başvurunun kabul edilebilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartların makalemizin ilerleyen bölümlerinde değinilmiştir.

Başvurusu kabul edilen çitçiler istenen belgeleri getirdikleri takdirde kredi yapılandırmaları gerçekleştirilebilmektedir.

Yapılacak olan başvuruların, Tarım Kredi Kooperatiflerine yapılması tavsiye edilmektedir. İşlemler, daha hızlı ve kesin sonuçlar vermektedir. Ayrıca kooperatiflere gidildiğinde yapılacak olan başvurudan önce en doğru bilgilerin bir memura danışılarak öğrenilmesi gerekir.

Eğer borç erteleme işlemleri için başvuru yapılacak ise bu başvurunun da Ziraat Bankası’na yapılması daha net sonuçlara sebep olacaktır. İşlemlerin onaylanmasından sonra erteleme imkanlarından yararlanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi İçin Sağlanması Gereken Şartlar

Çiftçi borç yapılandırma kredisi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Ödenememiş olan kredinin çiftçilik faaliyetlerinde kullanılmış olması gerekmektedir.
 • Alınan kredi, Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sağlanmış olması gerekir.
 • Borcun normal ödeme süresini aşmış ve ödenmemiş olması gerekmektedir.

Bu şartlardan ayrı olarak, borçlarını ödeyememekten ötürü kara listede olan bireyler, başvuru yapması durumunda kara listeden çıkarılacak ve yapılandırma imkanından yararlanabilmesi sağlanacaktır. Ancak, iki kefil getirmesi şartı koşulacaktır.

Borç Yapılandırma Kredisinin Özellikleri

Hükümet çiftçi borç yapılandırmaları konusunda büyük bir destek vermektedir. Verilen yapılandırma desteğinin bazı özel şartları ve özellikleri yer almaktadır. Altta yer alan bilgilerden, tarımsal borç yapılandırma kredisi hakkında daha fazla bilgi elde edilebilecektir.

 • Borçların kapatılmasını sağlamak için yeni bir kredi verilecektir. Bu kredi çiftçiye değil, borçlu bulunduğu kuruma ödenecektir.
 • Ödenmiş olması gereken borcun ödenmemesi durumunda, yapılandırılmasına kadar geçen zaman içerisinde %3 faiz uygulanacaktır. Hükümet, gecikmesinden dolayı oluşan faizli borcun yarısını ödeyecektir. Geriye kalan borç, taksitlere bölünerek çiftçinin rahatça ödeyebilmesi sağlanacaktır.
 • Borç yapılandırma desteği, resmi gazetede yayınlandıktan sonra, başvuru süreci başlatılacaktır.
 • Borçların yapılandırılması için en fazla 5 taksit yapılacaktır. Bu taksitler, yılda bir kere ödenecektir. Yani, Ağustos 2019 tarihinde ilk taksit ödemesini yapan çiftçi, ikinci ödemeyi Ağustos 2019’da yapması gerekecektir. Kısacası, borçlar yılda bir kere ödenmek üzere, 5 yıl içerisinde rahatlıkla ödenebilmesi sağlanacaktır.
 • Eğer öncesinde borç ödemesinin gecikmesinden dolayı, çiftçi tarafından dava açıldıysa, davadan vazgeçilmesi durumunda borç yapılandırma imkanından yararlanılabilecektir.
 • Bankaların kara listesini girmiş, borcunu ödeyemeyen çiftçi de bu yapılandırmadan yararlanabilecektir.

Yapılacak olan borçlanmaların, mutlaka tarımsal faaliyetlerden dolayı oluşmuş olması gerektiği unutulmamalıdır. Ev, taşıt ve bireysel krediler için yapılandırma talep edilemez.

soru-sor

5 Comments on “Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması”

 1. 2018 yil itibariyla geçmiş yillara ait tarim kredi koperetifine olan borçlar icin yapilandirma hakki varmi. Gun itibariyla gunu geçmiş borcum var. Yapilandirarak ödemek istiyom

 2. Ben kars tarim kredi koparetiffin kredi kullanmştr 1 yıl yatrmadm ve icralik durumdaym suan itibariyle yapılandirma yapabiliyrmyz yardmci oln

 3. Ben Mehmet Binboğa k maraş afşin arıtaş tarım kredi kooperatifine borcumu ödeyemedim ijralık oldum ödemek için tahüt name imzaladım ödeyemedim şimdi 3 ay hapislik geldi napacam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir