Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Kredi

tavuk-ciftligi-kurmak-icin-kredi

Tavuk çiftliği kurmak için kredi desteği almak, günümüzde son derece kolay. Hayvancılığı ve çiftlik kurmak isteyen girişimcileri destekleyen ve çeşitli krediler veren pek çok kurum ve kuruluş var. Eğer, bir tavuk çiftliği kurmak istiyor ancak böylesine bir girişimi finanse edecek gücü bulamıyorsanız söyleyeceklerimize kulak verin. Devletin ve çeşitli bankaların kredi destekleri sayesinde tavuk çiftliğinizi kısa sürede kurabilirsiniz.

Vatandaşa tavuk çiftliği kurmak için kredi veren bankaların başında Ziraat Bankası gelir. Vatandaşa verdiği avantajlı ihtiyaç kredileriyle ünlü banka, tavuk çiftliği kurmak isteyenlere de düşük faizli kredi seçenekleri sunuyor. Ancak herhangi bir kurumdan tavuk çiftliği kurma kredisi almak için az sonra bahsedeceğimiz şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Tavuk Çiftliği Kurma Kredisi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Tavuk yetiştirmek isteyen vatandaşların, kredi desteği almak için bazı standartlara uyması gerekmektedir. Kurumlar tarafından belirlenen bu standartlar, ortaya çıkan tavuk çiftliğinin daha nitelikli olmasını sağlamaktadır. Tavuk çiftliği kurmak için gerekenler:

  • Tavuk çiftliği kurmak için her dönem en az 10 000 adet etlik piliç yetiştirmeniz gerekmektedir.
  • Çiftliğinizde her dönem en az 5 000 adet yumurta pilici yetiştirmeniz gerekmektedir.
  • Çiftliğinizde her dönem en az 5 000 adet kaz, hindi ördek ve bıldırcın bulunmalıdır.
  • Eğer deve kuşu yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız çiftliğinizin kapasitesi 50 adet ve üzeri deve kuşu için uygun olmalıdır.
  • Yetiştireceğiniz tavukların kuluçka dönemi için gereken alan ve koşullar sağlanmalıdır.

Kuracağınız tavuk çiftliğinde yukarıda belirtilen şartları yerine getirebilmeniz gerekmektedir. Yalnızca bu şekilde bankalardan tavuk çiftliği kurma kredisi alabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kurma Kredisi Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Tavuk çiftliği kurma kredisi almak için öncelikle ilgili kuruma başvuruda bulunmanız gerekir. Kurum, başvurunuzu değerlendirir ve tavuk çiftliği kurmanızda bir mani görmezse krediyi vermeye hak kazanırsınız. Bankalara tavuk çiftliği kurma kredisi başvurusunda vermeniz gereken belgeler sırasıyla şu şekildedir:

  • Çiftçi kayıt sistemi kayıt belgesi. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz, başvuru öncesinde kayıt olmanız gerekmektedir.
  • Hayvancılık kayıt sistemi kayıt belgesi
  • En az 3 yıl hayvancılık ile ilgilendiğini kanıtlayan belge. Bunun yerine, veterinerlik gibi hayvancılık veya tarımla ilgili bir yüksek okuldan mezun olduğunuzu belirten belge verebilirsiniz.

Bunların dışında, kredi için başvurduğunuz banka, bazı özel isteklerde bulunabilir. Bu gibi durumlarda, istenilen belgeyi de diğer belgelerle birlikte teslim ederek tavuk çiftliği kurma kredisine başvurmuş olursunuz.

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Tavuk çiftliği kurmak için alacağınız krediyi hesaplamanın pek çok yolu vardır. Ancak bu kredi miktarını öğrenmek için ihtiyacınız olan ilk şey, tavuk çiftliği kurma maliyetini belirlemektir. Çünkü bankalardan alacağınız tavuk çiftliği kurma kredisini, çiftliğin maliyeti belirler. Bu maliyetin belirlenmesi için bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Bankanın yönlendireceği veya harici olarak bu hizmet, veren uzmanlara danışarak bir tavuk çiftliği kurmanız size ne kadara mal olacağını hesaplayabilirsiniz. Ardından bankalar, bu miktarı karşılamak için size kredi önerilerinde bulunurlar.

Ziraat Bankası’nın tavuk çiftliği açmak isteyen vatandaşlara verdiği geri ödemesiz kredi miktarı 30 000 Türk Lirası’dır. Bunun dışında, alacağınız faizli kredilerin üst sınırı 7 500 000 Türk Lirası’dır. Ancak prefabrik tavuk çiftliği seçenekleri ile bu kadar büyük paralara ihtiyaç duymadan da kendi tavuk çiftliğinizi kurabilirsiniz. Hem de bu yöntem ile ihtiyacınız olan miktarı karşılamak çok daha kolay olacaktır.

soru-sor

One Comment on “Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Kredi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir