Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

torun-bakma-parasi

Torun maaşı alabilme için gereken şartlar küçük çocuğu olan annelerin olduğu kadar onlara bakan babaanne ve anneanneler için de ayrı ayrı belirlenmekle birlikte pilot illerde 2017 yılında başlayan uygulamadan alınan verim nedeniyle 2018 ve 2019 yılları için de uygulanmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Torun Bakma Maaşı Nedir?

Halk arasında büyükanne maaşı 2019 olarak da nitelendirilen torun bakma maaşı, küçük çocuğu olan annelerin çalışma hayatına devam edebilmesi; bu yönde işsizliğin azaltılması ve özellikle kadınların çalışma hayatına dahil olması için devlet tarafından 2017 yılında bazı pilot illerde başlatılmış olan bir uygulamadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı menşei olan bu uygulama büyükannelerin bu yönde torun bakımı için teşvik edilmesi, bu teşvik sayesinde de kendilerine maaş bağlanması anlamına gelmektedir. Torun bakma maaşı detayları;

 • Torun bakma maaşının ilk etapta altı bin aileye verilmesi planlanarak, bu altı bin ailenin gözlemlenmesi sonucunda projenin tüm Türkiye’ye yayınlanması düşünülmektedir.
 • Uygulama için pilot il olarak belirlenen İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Antalya, Tekirdağ ve Konya’da düşük gelir grubuna ait ailelerin kısmi olarak da olsa desteklenmesi ve kadınların çalışma hayatına entegre olmaları planlanmaktadır. Pilot illerde sağlanacak başarı durumuna göre projenin kademeli olarak tüm Türkiye’ye yayılacağı ifade edilmektedir.
 • Torun bakma parası 2019 için ilk etapta belirlenen tutar aylık 425 TL olmakla birlikte, ilgili maaşın 12 ay boyunca ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Torun Bakma Maaşı Alabilme Şartları Nelerdir?

Pilot illerde başlayan uygulamaya göre belirlenen torun bakma parası şartları doğrultusunda;

 • Uygulamadaki tüm kişilerin (anne, çocuk, büyükanne) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Ankara, İzmir, İstanbul, Konya, Gaziantep, Tekirdağ, Sakarya, Bursa, Antalya veya Kayseri’de ikamet edilmesi gerekmektedir. Ayrıca çocuk, anne ve büyükannenin aynı ilde yaşamaları şarttır.
 • Başvuru tarihi itibariyle çocuğun 3 yaşından küçük, annenin ise 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Annenin bu destekten yararlanabilmesi için daha önceden en az 360 gün sigorta primlerinin ödenmiş olması mevzuattaki birinci şarttır. Bunun yanında annenin iş sözleşmesi kapsamında sigortalı olarak özel sektörde fiilen çalışıyor olması ve destek süresi bitene kadar da işe devam etmesi şarttır. 4857 sayılı iş kanununa göre doğum sonrası 8 hafta olan analık izin hali süresinin geçirilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olmak da çok önemlidir.
 • Anne ve işveren arasında üçüncü derece de dahil olmak üzere akraba ilişkisi bulunmaması gerekmektedir. Akraba ilişkisi yanında kan ve hısımlık ilişkisi de bulunmamalıdır.
 • Anne ve babanın maaş toplamlarının mevzuatta belirlenen ve her yıl güncellenen ücret geliri üst sınırını aşmaması gerekmektedir.
 • Büyükannenin torun bakımı yaptığı sırada hane içerisinde başka bir bakıcının istihdam edilmiyor olması ve büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek ruhsal ve fiziksel rahatsızlığının bulunmaması gerekmektedir.
 • Kişilerin projeye katılımı kabul edildiğinde, bakanlıkça kişilerden yukarıdaki şartları taşıdığına dair yazılı taahhüt alınmaktadır.

Torun Bakma Maaşı Başvurusu Yapılması

Torun bakma maaşı başvurusu için pilot illerde yaşayan vatandaşların öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı internet sitesinde bulunan başvuru formunu doldurmaları ve yaşadıkları il/ilçede bulunan,

 • SGK il ve ilçe müdürlükleri
 • İŞKUR il müdürlükleri vasıtasıyla gerekli başvuruları yapmaları gerekmektedir.

Altı bin aileye başvuruların kabul edilmesi sonucunda verilecek aylık tutar 2019 yılı için 425 TL olarak belirlenirken, 2019 yılı için tutarın güncellenme ihtimali de gayet yüksektir. Ayrıca değişmesi muhtemel bazı şartlar ve torununa bakan anneanneye maaş başvurusu 2019 için de kurumun internet sitesinden ayrıntılı bilgi alınması mümkün olabilmektedir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir