Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

ucretsiz-kredi-notu-ogrenme

Bir bankadan kredi çekip çekemeyeceğinizi belirten not kredi notu olarak adlandırılır. Kredi notu, düzenli ödemeler, gelir durumu ve bankalar ile olan ilişkinize göre şekillenir. Bu not, BDDK tarafından belirlenir ve her banka ile paylaşılır. Bankalar kredilerde ve kredi kartlarında bu nota göre müşteriye limit belirler veya kredi talebini reddeder.

Kredi notu, geçmişte sadece bankalar tarafından görülebiliyor olsa da, FİNDEKS adı verilen sistem sayesinde, artık isteyen herkes kendi kredi notunu öğrenebiliyor. İster bankalar, isterseniz FİNDEKS’in kendi sistemi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu, ilk kez notunu öğrenecek kişiler için ücretsiz, daha sonrası için belli bir ücret karşılığında öğrenilebiliyor.

FİNDEKS Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu, FİNDEKS üzerinden ücretsiz olarak öğrenmeniz mümkün. Sistem, ilk kez kaydolan kullanıcılarına ücretsiz olarak bir defaya mahsus kredi notu bilgilendirmesi yapmakta. Kredi notunuzu öğrenmek için tek yapmanız gereken, FİNDEKS’e kaydolmak. Daha sonra finansal bilgileriniz bir defaya mahsus, ücretsiz olarak gönderiliyor.

Eğer daha sonra FİNDEKS üzerinden kredi notunuzu öğrenmek isterseniz ücret ödemeniz gerekli. Gerekli ücreti ödemeniz halinde, 24 saat boyunca istediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün.

Bankalar Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu bankanızdan da öğrenebilirsiniz. Kullandığınız bankanın internet şubesi üzerinden kredi notunuza her an ulaşabilirsiniz. Ancak ilk kez alıyor olsanız bile, bankalar üzerinden yapılan kredi notu sorgulama işlemlerinden ücret alınmaktadır. Bankanızın ücretlendirme politikasına göre belli bir ücret ödeyerek kredi notunuzu istediğiniz her an öğrenebilirsiniz.

Diğer Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

Kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz çok sayıda servis bulunmuyor. Bu işlem, bankalar tarafından belirlenen özel bir kuruluş tarafından gerçekleştirildiği için, neredeyse tüm bankalar bu işlemlerde belli bir ücret politikasına sahip.

Genellikle 5 ile 10 Tl arasında değişen bir fiyata kredi notunuzun güncel durumunu öğrenmeniz mümkün. Kullandığınız bankanın internet şubesinden veya FİNDEKS üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Bazı bankalar sadık müşterilerine kredi notu öğrenme işlemini ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyor. Bu gibi durumlarda, müşteri ayda belli sayıda kredi notunu herhangi bir ücret ödemeden sorgulayabiliyor.

Eğer ilk kez FİNDEKS sistemine dahil olmuyorsanız veya bankanız tarafından sizin için özel olarak yapılan ücretsiz kredi notu sorgulama promosyonu bulunmuyorsa, bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir yöntem bulunmuyor.

Bazı bankalar, kredi başvuruları sırasında kendi sistemleri üzerinden sorguladıkları kredi notunuzu ücretsiz olarak müşterilere iletebilmekte. Tamamen bankanızın inisiyatifinde olan bu durumu kullanarak, kredi başvurusunda bulunup bankanın sorguladığı kredi notunu ayrıca talep etmeniz mümkün. Bu işlemden kimi banka ücret almazken, kimileri masraf adı altında ücret talep edebilmektedir. Bazı bankalar ise bu yöntem ile kredi notu paylaşımı yapmamakta.

Bu yöntemler dışında, FİNDEKS’in veya diğer bankaların kampanyalarını takip ederek, zaman zaman ücretsiz olarak sundukları kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmanız mümkün.

soru-sor

One Comment on “Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir