Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

vergi-borcu-nasil-yapilandirilir

Vergi borcu yapılandırma gümrük vergisinden trafik para cezalarına kadar birçok vergi borcunu kapsamına alarak taksitlendirilmesini sağlar. Vergi borcu yapılandırmalarında ana para taksitlendirilirken borca yönelik olarak geçmiş dönemden gelen cezalar kaldırılır. Vergi borcu yapılandırmalarının taksitleri 6 aydan başlayarak 9 ay, 12 ay ve 18 aya kadar vadelerde ödenebilir. Vergi yapılandırma 2019 işlemleri için vatandaşların öncelikle sorgulama yaparak vergi borçlarını öğrenmeleri gerekir.

Borç sorgulaması yaparak vergi borcu tutarlarını öğrenen vatandaşlar vergi dairesine yapılandırma işlemlerini gerçekleştirmek için dilekçe ile başvurabilirler. Ayrıca vatandaşların PTT kanalı ile veya internet üzerinden online olarak başvuru yapma imkânı vardır.

Vergi yapılandırmasının sağladığı avantajlardan yararlanarak faiz indirimlerinden yararlanmak ve vergi cezalarından kurtulmak mümkün olur. Geri ödemeleri taksitle yapma kolaylığı sağlayan vergi yapılandırmalarında kredi kartı ile ödeme yapmanın avantajını kullanmak mümkündür.

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir Dairesi Başkanlığının internet adresinden, e-devlet sistemini kullanarak ve interaktif vergi dairesi üzerinden Borç yapılandırma 2019 başvuru yapılması mümkündür. İnternet üzerinden başvuruların yanı sıra doğrudan kuruma giderek dilekçe verilerek veya posta yolu ile başvuru yapılır.

Gelir İdaresi Başkanlığının resmî sitesi üzerinden, giriş yapılarak vergi yapılandırma başvurusu yapılabilmektedir. Ayrıca E-Devlet sistemi üzerinden vergi yapılandırma başvurusu yapmak için şifre, kimlik bilgileri ve elektronik imza ile giriş yapmak gerekir.

İnteraktif vergi dairesine giriş yaparak Internet üzerinden vergi yapılandırma işlemini gerçekleştirmek mümkündür. Önceden edinilmiş olan internet vergi dairesi şifresi, hazır beyan sistemi şifresi veya e-beyanname şifresi ile interaktif vergi dairesi sistemine giriş yapılır. E-devlet şifresi ile de interaktif vergi dairesine giriş yapmak mümkündür. Online olarak yapılacak bu işlemler vergi yapılandırma işlemlerinde vatandaşlara oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Vergi Borcu Yapılandırmasının Sağladığı Avantajlar

Vergi borcu yapılandırma ile vatandaşlar ödeme kolaylığı ve para cezalarında indirim avantajları elde ederler. Vergi borcu yapılandırmasının avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Vergi aslına bağlı olmayan özel usulsüzlük ve usulsüzlük cezalarının %50’lik oranının silinmesi sağlanır.
 • Sulh yolu ile sonlandırılan vergi ihtilaflarında %80 oranına varan indirim sağlanır.
 • Trafik para cezalarında önemli indirim avantajı sağlanır.
 • Motorlu taşıt vergisi ödemelerinde büyük ölçüde kolaylık sağlanır.
 • İdari para cezalarında önemli indirim avantajı sağlanır.
 • Geciken vergi borçlarında yurtiçi ÜFE oranında güncelleme sağlanır.
 • Peşin ödemelerde %90 faiz indirimi (Yurtiçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca) uygulanmaktadır.
 • Yapılandırılan borçların ödemelerinin banka kartı ya da kredi kartı ile ödenmesi avantajı sağlanır.
 • Borçların 18 taksite bölünerek 36 ay sürede ödenmesi kolaylığı sağlanır.
 • Beyan edilen kazançlar ve gelirler için pişmanlıkla faizsiz ve cezasız beyan sağlanır.
 • Tarhiyat ya da inceleme aşamasındaki borçlarda yapılandırma avantajı sağlanır.

Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Borç sorgulaması yaparak Gelir idaresi başkanlığına müracaat eden vatandaşlar vergi borçlanması yapılandırması işlemlerini gerçekleştirebilirler. Vergi borcu sorgulama internet üzerinden online olarak yapılmaktadır. E-devlet, Gelir İdaresi Başkanlığı ile iş birliği kapsamında vergi borcu sorgulama hizmeti veren online bir sistemdir. E-Devlet şifresi ve kimlik numarası ile sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu adresine giriş yapabilirsiniz. Yapılan sorgulama ile vergi borçları hakkında bilgi sahibi olan vatandaşlar borçlarını yapılandırmak için müracaat edebilirler.

Ayrıca SMS yolu ile vergi borcu sorgulaması yapılabilmektedir. Cep telefonu aracılığı ile mesaj yolu ile yapılan sorgulamada Borç yazarak bir boşluk bırakılır. Daha sonraki adımda T.C kimlik numarası ve anne kızlık soyadının ilk iki harfi yazılarak 1189’a mesaj gönderilmektedir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir