Yaşlılık Maaşı

65-yas-yaslilik-maasi

2019 yılı yaşlılık maaşları ile birlikte yeni maaşların ne zaman yatacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştır. Bu açıklamaya göre, 65 yaş yaşlılık aylığı 1 Temmuz 2019 itibari ile 540 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Açıklamayı Başbakan Binali Yıldırım yapmıştır ve Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşları ilgilendirmektedir.

65 Yaş Yaşlılık Aylığı Nedir?

Yaşlılık aylığı sosyal güvencesi bulunmayan ve 65 yaş ve 65 yaş üzerine verilen bir devlet yardımıdır. Yaşlılık sebebi ile çalışamayan kişi ve bu kişilere bakmak ile yükümlü olan kişilere verilen bir yardımdır. 2022 sayılı kanun ile yürütülme ve korunmakta olan aylık Sosyal Güvenlik Kurumu 65 yaş aylığı ismi ile bilinmektedir. Yaşlıların çalışamama sebebi ile muhtaç durumuna düşmesinin önlenmeye çalışıldığı yaşlılık maaşının bağlanabilmesi için vatandaşların 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 65 yaş maaşı şartları 2019’de bu şekildedir.

Yaşlılık Maaşını Kimler Alamaz?

Yaşlılık maaşının bağlanmadığı vatandaşlar da bulunmaktadır. 65 yaş maaşını kimler alabilir 2019; aşağıda yer alan şartlar dahilinde olmayan kişilere aylık bağlanmaktadır. Yaşlılık maaşı verilirken birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kriterlere göre yaşlılık maaşını alamayan kişiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında herhangi bir yardım ya da emekli maaşı alan vatandaşlar yaşlılık aylığı alamamaktadır.
  • Hali hazırda sigortalı bir işte çalışan ya da sigortalı olma durumu devam eden kişiler ve sigorta prim ödemesini gerçekleştiren kişiler yaşlılık aylığı alamamaktadır.
  • Boşanma sebebi ile nafaka alan kişiler ya da alacak olanlar yaşlılık aylığına başvuramazlar.
  • Sosyal hizmetler adı altında herhangi bir burs, harçlık ya da yardım alanlar yaşlılık maaşı alamamaktadır.
  • Yaşlılık maaşı alacak kişinin yaşadığı hanede maksimum gelir asgari ücretin üçte birini geçmemelidir. Bu 5 şarttan herhangi birine sahip olan vatandaşlar yaşlılık maaşı için başvuru yapamamakta ve başvuru yapsalar bile ret cevabı almaktadırlar.

Yaşlılık Maaşı 2019 Ücreti

65 yaş aylığına başvuru yapmak isteyen vatandaşların izlemesi gereken adımlar bulunmaktadır. Başvurular kişilerin bağlı bulunduğu il ya da ilçe kurumlarına yapılmaktadır. Başvuru aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması gerekmektedir.
  • Başvuru formu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından, kaymakamlıklardan ya da Aile Bakanlığının internet sitesinden de ulaşabilirsiniz.
  • Başvuru formunu doldurduktan sonra bağlı bulunulan valilik, kaymakamlık, defterdarlık ya da mal müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru yapılan noktalarda gerekli evraklar listesi verilecek olup bu evrakların da teslim edilmesi gerekiyor.
  • Muhtarlıktan ya da nüfus müdürlüğünden muhtaçlık kararı belgesi alınması gerekmektedir.
  • Hazırlanan belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ilgili belgelere bakarak sizin maaş aylığı alıp alamayacağınıza karar vererek sonucu size bildirecektir.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir